Fanpage Anna Lena z Zatoki Literackiej

sobota, 10 października 2015

Romana Czejarka "Sekrety Szczecina" cz.1.

   POSKŁADAĆ SEKRETY – 
NICZYM PUZZLE


Bohaterem „Sekretów Szczecina” Romana Czejarka jest miasto, jego interesujące ze wszech miar – miejsca, także sami mieszkańcy. A wszystko to osnute jest mgiełką tajemnicy płynącej wprost znad Odry przełomu XIX i XX wieku.

Całkiem niedawno – Roman Czejarek na swoim funpagu zapowiedział premierę wydawniczą drugiej części „Sekretów Szczecina, która będzie miała miejsce jeszcze w październiku tego roku J

Dlatego, aby zdążyć i to jeszcze przed premierą kolejnej części, już spieszę rekomendować Wam „Sekrety Szczecina” cz.1.
Na okładce publikacji znajduje się kilka charakterystycznych elementów, które nieodłącznie kojarzą się ze Szczecinem – tym przedwojennym. I tak Mostem Kłodnym, rozpiętym nad Odrą, możecie przejść w kierunku Łasztowi, ale także w kierunku centrum miasta do przedwojennych kamienic. Tak, aby spoglądając ponad ich dachy, zobaczyć górującą nad Lasem Arkońskim i nad miastem, jeszcze w całej swej krasie – wieżę widokową Quistorpa. A zadzierając głowę jeszcze wyżej niż taras widokowy, móc dostrzec latające cygaro hrabiego Zeppelina.

Autor pokusił się o odczarowanie sekretów swojego rodzinnego miasta, które w swoich długich dziejach zarządzane było na przemiennie przez Niemców, Francuzów, Szwedów, Rosjan, Polaków.
Roman Czejarek szerszemu gronu odbiorców bardziej niż autor książek znany jest – jako prezenter radiowy oraz dziennikarz. I rzeczywiście, nie byłby on sobą, jeśli w książce swojego autorstwa nie wspomniałby o historii radia w rodzinnym Szczecinie, która sięga roku 1925, kiedy VOX-HAUS – ówczesny potentat w produkcji płyt gramofonowych uruchomił swój pierwszy nadajnik nad Odrą, o zasięgu do 20 km. Nie byłby także sobą, jeśli jako ten dyplomowany inżynier elektryk, nie opowiedziałby na łamach „Sekretów…” o cudeńkach techniki powstałych w Szczecinie. Bo to właśnie tu na początku XX wieku, najpierw konno, a kolejno po szynach mknęły tramwaje-kabriolety. (Pewnie stąd wywodzi się ta aluzja malkontentów, że Szczecin to wioska z tramwajami ;)). To tutaj fabryka samochodów Stoewer wypuściła linię samochodów – zwanych szczecińskimi maluchami. I czy to właśnie nimi, czy wieloma innymi markami aut, niemal z całej Europy do miasta nad Odrą ściągali kuracjusze, aż nieprawdopodobne, „po zdrowie”. Spa & Wellness z przełomu XIX i XX wieku znajdowało się w rejonie Lasu Arkońskiego, Golęcina, Puszczy Bukowej, czy Zdunowa.
Współczesny Szczecin niewątpliwie jest jednym z najbardziej rozległych polskich miast. Ale historia ta, jak odkrywa przed czytelnikami autor, sięga jeszcze czasów sprzed II wojny światowej, kiedy to do Szczecina przyłączono m.in. Dąbie, Bezrzecze, Gocław, Golęcino, Gumieńce, Police, Wielgowo, Zdunowo i wiele, wiele innych, tworząc Wielkie Miasto Szczecin (Gross Stettin). I rzeczywiście, podróżni wybierający się koleją w kierunku Szczecina Głównego, zanim osiągną cel, muszą minąć kilka stacji stanowiących przedmieścia Szczecina, np. Szczecin Zdunowo, Szczecin Dąbie, czy Szczecin Zdroje.
Niejednemu podróżnemu i niejednemu czytelnikowi – miasto nad Odrą kojarzy się z paprykarzem szczecińskim. Ale to nic w porównaniu z faktem, że przez kilkadziesiąt lat do końca II wojny światowej - Szczecin rybami stał, będąc jednym z największych nad Bałtykiem eksporterów śledzi w każdej możliwej postaci. I to do tego stopnia, że śledziowy interes doprowadził do powołania ciekawej profesji – mistrza śledziowego…
W tym miejscu, na nabrzeżu Wałów Chrobrego, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do dalszego odkrywania sekretów Szczecina, tych ukrytych w książce oraz tych w terenie…

Polecam
Anna-Lena z Zatoki Literackiej

Biogram:
Roman Czejarek (ur. w Szczecinie) jest polskim dziennikarzem, prezenterem, publicystą, autorem książek. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Od wielu lat pracuje jako prezenter i dziennikarz Radiowej Jedynki.
Prywatnie jest miłośnik dalekich podróży, kolekcjonerem pocztówek z widokiem na współczesny i historyczny Szczecin oraz jak przystało na radiowca z krwi i kości, kolekcjonerem kilku tysięcy płyt winylowych.

 Autor: Roman Czejarek
Tytuł: "Sekrety Szczecina" cz.1.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Księży Młyn
Data premiery: październik 2014 r.
Ilość stron: 128 
Gatunek: Wydawnictwa popularne

2 komentarze:

  1. Byłam, byłam. Rzeczywiście piękne pełne magii miasteczko. Uwielbiam. Mam przemiłe wspomnienia z pobytu ze Szczecina :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A wspomnienia są najcenniejsze. Też uwielbiam Szczecin :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń